Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA zaprasza na cykl WYKŁADY OTWARTE, podczas którego podejmować będziemy tematy ważne dla współczesnego człowieka, patrzeć na nie z perspektywy psychoanalizy lacanowskiej i psychiatrii.

Depresja – choroba XXI w.?

Wielu naszych słuchaczy i pacjentów mówi o depresji, depresji się boi, wzbudza ona w nich nabożne niemal skupienie i szacunek, zawsze przyciszamy głos mówiąc o depresji. Czy coś Państwu to przypomina? Do czego – albo kogo – się tak jeszcze odnosimy? Zaryzykuję stwierdzenie, że…. do Boga.
Czy Bóg ma coś wspólnego z depresją? No cóż z punktu widzenia lacanisty – nic, z jednej prostej przyczyny – nie istnieje w psychoanalizie lacanowskiej pojęcie depresji. Istnieje natomiast jak najbardziej pojęcie Boga.

Ale gdyby przyjąć, że istnieje coś takiego jak depresja, nie tylko w teorii lacanowskiej, ale również w tzw. rzeczywistości, to jej związek z Bogiem, przez te objawy – podmiotowe! – wydaje się oczywisty. Jednak… Dlaczego chcielibyśmy wykonywać taką karkołomną paralelę, zamiast po prostu powiedzieć jak to leczyć, jeśli wydaje nam się, że to wiemy?

Ponieważ z „depresją“ sprawy nie układają się tak prosto. Pobieżny przegląd internetu utwierdza nas w przekonaniu, że nikt nie ma pojęcia czym depresja jest, ani jak ją zdiagnozować. Lektura ICD-10 wprowadza nas w jeszcze bardziej ponury nastrój, kiedy uświadomimy sobie jak grupa zaburzeń określanych jako ‘afektywne’ pod ekscytująco brzmiącą literką F (toż to wprost skrót od amerykańskich samolotów myśliwskich – fighter!), gdzie depresja ma oznaczenia F 32 i F 33 (Amerykanie doszli na razie do F 22 w nazewnictwie swoich myśliwców) jest niespójna, sztucznie spreparowana i niekonsekwentna w określeniu tego co ma wyrazić.

Czy analiza ma jakąś na to odpowiedź? Tak. Zapraszam.

Czwartek 22.02.2018r.
godzina 19.00

Spotkanie poprowadzi
psychoanalityk lacanowski
Jan Tkaczow.

Wstęp bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.

Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA
Wspólna 61, lok 104, II piętro

godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 9:00 – 21:00
sobota 10:00 – 14:00

Umów się na wizytę
Umów się na wizytę