Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA zaprasza na cykl WYKŁADY OTWARTE, podczas którego podejmować będziemy tematy ważne dla współczesnego człowieka, patrzeć na nie z perspektywy psychoanalizy lacanowskiej i psychiatrii.

Fallus vs. feminizm

Tytuł prowokujący. Mamy nadzieję, że nie tylko sprzeciw i agresję, ale również zastanowienie. Zapowiemy tylko, że nie należy rozumieć terminów, a szczególnie Terminu użytego w temacie w sposób potoczny. Ma on zdecydowaną, precyzyjną definicję u Lacana. Niemniej nadal, bez zrozumienia, bez zastanowienia, bez namysłu przeciwstawia się sobie te dwa pojęcia, co dla osób myślących powinno być nie do zaakceptowania. A jednak. A jednak nawet najmądrzejsi stają w obronie ‘kobiecości’ czy ‘kobiety’ zagrożonej wyginięciem czy też krzywdą ze strony tych, którzy im podobno zagrażają, tj. mężczyzn, którzy – też podobno – są reprezentowani przez ten Termin. Otóż i większego nieporozumienia ze świecą szukać na świecie.

 

Skąd prowokacja i irytacja? Stąd, że nieporozumienie to gra ręka w rękę z dyskursem naukowym, który jest najnowszym wynalazkiem gnębienia i tak już pognębionego rodzaju ludzkiego. Innymi słowy – ze strony feminizmu nie cierpią szowinistyczni mężczyźni, na feminizm cierpimy wszyscy. A głównie kobiety, tj. te, które za takie się uważają ze względu na swe biologiczne, naukowo zwane drugo- i trzecio-rzędowymi, cechy płciowe. No cóż, Lacan prawie nigdy nie zajmował się tym, co widać. Zamiast tego próbował uzmysłowić nam, co się kryje za tym, co widać. Innymi słowy, jak w sławnym filmie Matrix: ‘Nie ma żadnej łyżki’. Czy to ma coś wspólnego z feminizmem? Postaramy się wykazać, że tak i z czym mamy tu problem.

Czwartek 16.04.2020 r.
godzina 20.00

Spotkanie poprowadzi
psychoanalityk lacanowski
Jan Tkaczow.

Wstęp bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy przez zgłoszenie mailem:

info@klinikametoda.pl

Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA
Wspólna 61, lok 104, II piętro

(22) 777 40 30

Umów się na wizytę
Umów się na wizytę