Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA zaprasza na cykl WYKŁADÓW OTWARTYCH, podczas których podejmujemy tematy ważne dla współczesnego człowieka, patrzymy na nie z perspektywy psychoanalizy lacanowskiej i psychiatrii.

Kilka słów o rodzinie

Szukamy pomocy, gdy dochodzimy do ściany, próbując rozwiązać jakiś problem w relacjach rodzinnych, w związku czy w pracy. Dla tych, którzy trafiają do psychoanalityka po jakimś czasie okazuje się, że ten problem generalnie sprowadza się do tego, że człowiek, który zajmuje się w życiu realizacją potrzeb i oczekiwań ważnych dla siebie – innych, niestety w tym samym czasie zaniedbuje to, czego chce on sam. Co więcej, w tych ważnych dla nas – innych prędzej czy później odkrywamy echa częstokroć dla nas problematycznych słów i gestów naszych rodziców. I stajemy przed wyborem, czy żyć tak, jak dotąd, czy może w końcu przestać walczyć o uznanie i akceptację innych dla naszych wyborów.

Psychoanaliza pokazuje, że aby wieść własne życie, trzeba mentalnie opuścić swoich rodziców, a z drugiej strony, aby kogoś pokochać, trzeba zaakceptować to, że nie jest się samowystarczalnym. Z kolei, żeby czegoś pragnąć, trzeba dopuścić istnienie braku, a żeby dać nowe życie, trzeba zaakceptować bycie śmiertelnym, bo życie nieuchronnie wiąże się ze śmiercią. Wydaje się, że są to same oczywistości, ale gdyby samodzielne osiągnięcie tego było takie proste, nie mielibyśmy symptomów i nie byłoby psychoanalityków.

Ale nie będzie to wykład tylko o tym, w jaki sposób na nasze życie wpływa nasza relacja z rodzicami. Spróbuję też powiedzieć kilka słów o tym, co psychoanaliza wprowadziła do rozumienia różnicy pomiędzy kobietą i matką, do uchwycenia sedna funkcji ojca oraz do wyjaśnienia, czym jest kobieta dla mężczyzny i mężczyzna dla kobiety czy komplikacji, jakie pojawiają się w relacjach ojców i matek z córkami i z synami.

Środa, 4 lipca 2018 r.
godzina 20:00

Spotkanie poprowadzi psychoanalityk lacanowski:
Anna Wojakowska-Skiba

Wstęp bezpłatny

Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA
Warszawa, ul. Wspólna 61, lok. 104, II piętro

godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 9:00 – 21:00
sobota 10:00 – 14:00

Umów się na wizytę
Umów się na wizytę