Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA zaprasza na cykl WYKŁADY OTWARTE, podczas którego podejmować będziemy tematy ważne dla współczesnego człowieka, patrzeć na nie z perspektywy psychoanalizy lacanowskiej i psychiatrii.
Co to znaczy być kobietą?
„Być kobietą, być kobietą“ śpiewała Alicja Majewska w 1978 roku – sześć lat po przełomowym lacanowskim seminarium Encore.
Do tekstu piosenki na pewno w trakcie wykładu wrócimy, a dodatkowo będzie on o ujęciu freudowskim (niewiele), lacanowskim (więcej) i… potocznym! Bo przecież cóż by miał za wartość gdybyśmy nie powiedzieli czegoś wprost i na temat?
Wymiar inności, albo raczej Inności, który wprowadza Kobieta, która jak wiadomo dla Lacana nie istnieje jest podstawą formowania się podmiotu i czegoś co nazywa się człowiekiem. Kobieta nie istnieje, ale część każdej kobiety jest jej oddana. Psychicznie i fizycznie (somatycznie, biologicznie).
W X seminarium Lacan – uprzedzając powstanie tekstu piosenki o prawie 20 lat – pytał: „kiedy kobieta jest dzieckiem?“, co w swej retoryczności miało oznaczać – nigdy. Praca kobiety zaczyna się od momentu kiedy wpisze się ona w poczet kobiet – i trwa przez całe życie niezależnie od struktury jaką kobieta przyjęła jako byt.
Na koniec czeka nas zaskoczenie – ten wykład wcale nie jest dla kobiet. Nie da żadnej instrukcji obsługi, ani identyfikacji po linii płci. Jedynie dotkniemy kwestii feminizmu i jego sprzeczności. Całość raczej nacelowana jest na pokazanie słuchaczom jak strukturalnie sytuuje się Kobieta w nauczaniu Lacana, ale co istotniejsze, jakie jest jej znaczenie i doniosłość w klinice psychoanalizy lacanowskiej.
A że przy okazji powiemy o muzach, miłości dworskiej i tym wszystkim co uważane jest za wstrętny adrocentryzm – no cóż, tym ciekawsza będzie nasza dyskusja po wykładzie!
Środa 23.08.2017r.
godzina 20.00