Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA zaprasza na cykl WYKŁADY OTWARTE, podczas którego podejmować będziemy tematy ważne dla współczesnego człowieka, patrzeć na nie z perspektywy psychoanalizy lacanowskiej.
Miłość, nienawiść i ignorancja
Zapraszam Państwa na pierwszy z czterech wykładów o wybranych afektach w psychoanalizie J. Lacana; afektach innych niż lęk. Perturbacje w życiu miłosnym, napady wściekłości, smutek czy poczucie winy – to właśnie one najczęściej stanowią powód zgłoszenia się po pomoc, z inicjatywy własnej podmiotu lub w ślad za prośbą ze strony bliskich, by coś z tym zrobić. W ten sposób afekty stają się punktem wyjścia do sprawdzenia co się pod nimi kryje. Okazuje się, że jest to dla podmiotu czymś jednocześnie bardzo osobistym i zaskakującym. Lacan zauważył, że wszystkie afekty poza lękiem podmiot zwodzą. Zwodzą, bo uległy przemieszczeniu, w przeciwieństwie do lęku, który pozostaje przywiązany do tego, co stanowi jego przyczynę. Postaram się obalić tezę, że psychoanaliza lacanowska jest przeintelektualizowana i przedstawić to, co szczególnego ma ona do powiedzenia w kwestii afektów.
W pierwszym takim wykładzie zajmę się trzema fundamentalnymi namiętnościami bycia, jakimi są dla Lacana: miłość (jako domaganie się miłości), nienawiść (zarówno ta, która jest rewersem miłości, jak i ta, druga, groźniejsza, która destrukcyjnie celuje w bycie innego) oraz ignorancja (związana z wiedzą). Te trzy afekty są według Lacana odpowiedzią na efekt braku w naszym byciu – ślad tego, że jesteśmy istotami mówiącymi. Według Lacana afekt oznacza, że podmiot jest poruszony przez swoją relację z Innym i że to właśnie w relacji do Innego nasze bycie znajduje swój status. Spróbuję przedstawić dlaczego to z faktu, że mówi człowiek miałby się kierować tymi trzema pasjami i czy może funkcjonować inaczej.
Poniedziałek 6.11.2017r.
godz. 19.00