Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA zaprasza na cykl WYKŁADY OTWARTE, podczas którego podejmować będziemy tematy ważne dla współczesnego człowieka, patrzeć na nie z perspektywy psychoanalizy lacanowskiej.

O co jej/jemu chodzi?

O co jej/jemu chodzi? To odwieczna zagadka dotycząca każdej pary – kobiety i mężczyzny, dwóch mężczyzn, dwóch kobiet. Pojawia się ona czy to wtedy, gdy gorączkowo staramy się odgadnąć życzenia i wyjść naprzeciw oczekiwaniom partnera, czy to w kłótni.

Doświadczenie psychoanalizy według S. Freuda i jego kontynuatora J. Lacana ukazuje, że dla każdego z nas czym innym jest to, czego się domagamy od drugiej osoby, a czym innym to, o co tak naprawdę nam chodzi. Co więcej, psychoanaliza mówi, że możemy uporczywie mylić naszego partnera z właściwym adresatem naszych oczekiwań, przez co nie mogą one zostać zaspokojone. A także, że możemy sabotować realizację własnych marzeń i nie chcieć tego, czego skrycie pragniemy.

Choć każdy podmiot z perspektywy psychoanalizy jest szczególny, spróbuję Państwu przedstawić kilka ogólnych tez odnośnie tego, że miłość, pragnienie i rozkosz seksualna nie są tym samym dla mężczyzny i kobiety, a kwestia płci własnej i partnera nie odnosi się tylko do anatomii. Bo to właśnie wtedy, gdy tracimy te fakty z pola widzenia, nie możemy się połapać w tym, o co jej/jemu chodzi.

 

Środa, 23.05.2018 r.
godz. 20:0
0

Spotkanie poprowadzi
psychoanalityk lacanowski
Anna Wojakowska-Skiba

Wstęp bezpłatny

Klinika Zdrowia Psychicznego METØDA
Wspólna 61, lok. 104, II piętro

godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 9:00 – 21:00
sobota 10:00 – 14:00

Umów się na wizytę
Umów się na wizytę